84. Juhannuskisat

9.6.2020

Juhannuskisat kilpaillaan 20.6.2020 lauantaina. Nuoret aloittavat klo12.00, naisten moukari klo 12.30 ja kilpailun avaus klo 13.00.

ilmoittaudu juhanniskisoihin  tästä.

Tulokset:

M 200 m: (-2,8): 1) Aleksi Lehto SeinäjSU 22,62, 2) Konsta Alatupa KokkTU 22,72, 3) Niko Kangasoja OulPy 22,85, 4) Juho Pirskanen KuopRei 23,26, 5) Teemu Tuomela AlajAnk 23,45, 6) Richard Liemula KuopRei 23,84.

M 400 m: 1) Filiph Johansson GamlakIF 48,28, 2) Joonas Rinne SaarijPu 48,80, 3) Viljami Kaasalainen JyväskKU 48,81, 4) Olli Ahlgren LahdA 50,34, 5) Kalle Raitala TampPy 51,19, 6) Roope Kangasvieri ToholU 51,89, 7) Elmeri Lesonen SotkJy 52,02, 8) Vesa Kittilä PyhäjWi 52,82, 9) Mouctar Diallo SavonlRie 52,87, 10) Jani-Matti Tuomela AlajA 53,59. Erä 1: 1) Filiph Johansson GamlakIF 48,28, 2) Joonas Rinne SaarijPu 48,80, 3) Viljami Kaasalainen JyväskKU 48,81, 4) Kalle Raitala TampPy 51,19, 5) Vesa Kittilä PyhäjWi 52,82, Erä 2: 1) Olli Ahlgren LahdA 50,34, 2) Roope Kangasvieri ToholU 51,89, 3) Elmeri Lesonen SotkJy 52,02, 4) Mouctar Diallo SavonlRie 52,87, 5) Jani-Matti Tuomela AlajA 53,59.

M 800 m: 1) Konsta Hämäläinen JoensKa 1.54,13, 2) Mikko Rahkola PudasjU 1.54,40, 3) Lauri Hassi OrivPo 1.54,55, 4) Eemil Helander JyväskKU 1.54,78, 5) Tuomas Puputti IFRaseb 1.54,84, 6) Alex Rauhala VasaIS 1.55,29, 7) Joni Virkkala GamlakIF 1.55,89, 8) Jussi Raittinen KurikRy 1.56,30, 9) Daniel Lundmark HIFK 1.56,40, 10) Matias Mononen LahdA 1.57,04, 11) Leevi Kallio LahdA 1.57,30, 12) Robert Hagström GamlakIF 1.58,34, 13) Johannes Helander LimNM 1.58,98, 14) Aleksi Rajaniemi LahdA 1.59,73, 15) Lauri Syväranta LahdA 2.00,06, 16) Kristian Backman ImU 2.01,80, 17) Jani Juntunen LimNM 2.01,94, 18) Onni Ikonen HankasHa 2.02,69, 19) Eemeli Katajalaakso KannU 2.03,39, 20) Justus Luonela LahdA 2.07,11, 21) Patrik Järvinen TampPy 2.07,53, 22) Joni Jäntti SavonlRie 2.07,79, 23) Leevi Tähtinen JyväskKU 2.09,00, Samu Mikkonen JoensKa DNF, Filiph Johansson GamlakIF DNF, Pauli Ruostetsaari GamlakIF DNS, Samuli Hussa LimNM DNS. Erä 1: 1) Konsta Hämäläinen JoensKa 1.54,13, 2) Mikko Rahkola PudasjU 1.54,40, 3) Lauri Hassi OrivPo 1.54,55, 4) Eemil Helander JyväskKU 1.54,78, 5) Tuomas Puputti IFRaseb 1.54,84, 6) Alex Rauhala VasaIS 1.55,29, 7) Joni Virkkala GamlakIF 1.55,89, 8) Jussi Raittinen KurikRy 1.56,30, 9) Daniel Lundmark HIFK 1.56,40, Samu Mikkonen JoensKa DNF, Filiph Johansson GamlakIF DNF, Samuli Hussa LimNM DNS, Erä 2: 1) Matias Mononen LahdA 1.57,04, 2) Leevi Kallio LahdA 1.57,30, 3) Robert Hagström GamlakIF 1.58,34, 4) Johannes Helander LimNM 1.58,98, 5) Aleksi Rajaniemi LahdA 1.59,73, 6) Kristian Backman ImU 2.01,80, Pauli Ruostetsaari GamlakIF DNS, Erä 3: 1) Lauri Syväranta LahdA 2.00,06, 2) Jani Juntunen LimNM 2.01,94, 3) Onni Ikonen HankasHa 2.02,69, 4) Eemeli Katajalaakso KannU 2.03,39, 5) Justus Luonela LahdA 2.07,11, 6) Patrik Järvinen TampPy 2.07,53, 7) Joni Jäntti SavonlRie 2.07,79, 8) Leevi Tähtinen JyväskKU 2.09,00.

M 3000 m: 1) Eero Saleva HKV 8.18,34, 2) Jaakko Piesanen SaarijPu 8.20,05, 3) Leevi Keronen LempKiYU 8.27,85, 4) Robin Kronqvist IKFalken 8.29,04, 5) Antti Ihamäki AlajA 8.34,74, 6) Niklas Heikkilä KuusUS 8.38,18, 7) Santtu Heikkinen LempKiYU 8.43,27, 8) Samuli Hussa LimNM 8.46,12, 9) Samu Heikkonen LappUM 8.53,45, 10) Mikko Hirvonen JoensKa 8.55,09, 11) Samuel Auvinen JoensKa 8.55,55, 12) Walte Hautala LahdA 9.04,74, 13) Leonard Markén IFVom 9.05,59, 14) Jonas Ingo VasaIS 9.05,74, 15) Niko Putkinen KarhKa 9.06,44, 16) Lassi Korpijärvi ToholU 9.16,90, 17) Antti Ranta-Aho VasaIS 9.24,61, 18) Severi Kymäläinen TampPy 9.31,03, Joonas Rinne SaarijPu DNF, Wilho Hautala LahdA DNF, Ilmari Lehmus JoensKa DNF, Olli Ahlgren LahdA DNS.

M Kolmiloikka: 1) Juho Nieminen JyväskKU 14,84, 2) Oliver Kärki VaasVa 14,77, 3) Aapo Karvinen VammsVoi 14,75, 4) Ilpo Kantanen KuopRei 14,48, 5) Niko Simola VammsVoi 14,38, 6) Aleksi Huotari PohjKoi 13,87. 

M Keihäs: 1) Lassi Saarinen JyväskKU 72,77, 2) Jere Salo LauttLu 68,27, 3) Sampo Lehtola LapinlVe 68,24, 4) Juho Järvinen KarstKi 65,42. 

M17 100 m: (-0,2): 1) Jarmo Eromäki HaukivKi 11,12, 2) Henri Korhonen ViipU 11,66, 3) Ville Kyrönlahti KangasnKa 11,94, 4) Benedict Seppälä JoutsPom 12,33, 5) Patrik Järvinen TampPy 12,50.

M17 Kuula: 1) Paavo Puro SuolU 13,24, 2) Lauri Pimiä SaarijPu 11,86, 3) Patrick Jokela AlavU 11,50. 

N 100 m Loppukilpailu: (-2,0): 1) Taru Väisänen OulPy 12,35, 2) Jandeh Jallow OulPy 12,46, 3) Maisa Laakso VasaIS 12,65, 4) Hilma Kinnunen JyväskKU 12,72, 5) Roosa Mähönen JyväskKU 12,72, 6) Gia Reinholm JyväskKU 12,94, 7) Iida Pajunen JyväskKU 13,02, Nathalie Westman GamlakIF DNS.

N 100 m Alkukilpailu: 1) Taru Väisänen OulPy 12,41, 2) Jandeh Jallow OulPy 12,46, 3) Hilma Kinnunen JyväskKU 12,64, 4) Roosa Mähönen JyväskKU 12,71, 5) Nathalie Westman GamlakIF 12,71, 6) Maisa Laakso VasaIS 12,78, 7) Iida Pajunen JyväskKU 12,99, 8) Gia Reinholm JyväskKU 13,01, 9) Pinja Purola OulPy 13,25, 10) Jenna Riikonen JoensKa 13,25, 11) Jenna Nevanperä IlmajKi 14,90. Erä 1 (-1,2): 1) Taru Väisänen OulPy 12,41, 2) Jandeh Jallow OulPy 12,46, 3) Maisa Laakso VasaIS 12,78, 4) Iida Pajunen JyväskKU 12,99, 5) Pinja Purola OulPy 13,25, Erä 2 (-1,1): 1) Hilma Kinnunen JyväskKU 12,64, 2) Roosa Mähönen JyväskKU 12,71, 3) Nathalie Westman GamlakIF 12,71, 4) Gia Reinholm JyväskKU 13,01, 5) Jenna Riikonen JoensKa 13,25, 6) Jenna Nevanperä IlmajKi 14,90.

N 400 m: 1) Mette Baas VeitsilKV 54,57, 2) Aino Pulkkinen JyväskKU 55,88, 3) Emma Mäkikallio PohjKoi 56,47, 4) Viola Westling TuUL 57,22, 5) Aada Määttälä ToholU 57,92, 6) Eerika Koivuniemi KauhWi 58,21, 7) Erika Utriainen VeitsilKV 59,15, 8) Laura Loponen OulPy 59,32, 9) Siiri Rainio JyväskKU 59,89, 10) Riina Heikkonen LappUM 1.00,09, 11) Sini Rajaniemi LahdA 1.00,29, 12) Riika Tirkkonen JoensKa 1.02,78. Erä 1: 1) Mette Baas VeitsilKV 54,57, 2) Aino Pulkkinen JyväskKU 55,88, 3) Viola Westling TuUL 57,22, 4) Laura Loponen OulPy 59,32, 5) Riina Heikkonen LappUM 1.00,09, Erä 2: 1) Emma Mäkikallio PohjKoi 56,47, 2) Erika Utriainen VeitsilKV 59,15, 3) Siiri Rainio JyväskKU 59,89, 4) Sini Rajaniemi LahdA 1.00,29, Erä 3: 1) Aada Määttälä ToholU 57,92, 2) Eerika Koivuniemi KauhWi 58,21, 3) Riika Tirkkonen JoensKa 1.02,78.

N 1000 m: 1) Sara Kuivisto BorgåAk 2.41,27, Alisa Virtanen JyväskKU DNS, Sini Rajaniemi LahdA DNS.

N 1500 m: 1) Ilona Mononen LahdA 4.31,26, 2) Mona Jäppinen HKV 4.33,17, 3) Alisa Virtanen JyväskKU 4.35,70, 4) Kaisa Honkaharju KälvTa 4.38,18, 5) Heini Ikonen JyväskKU 4.38,53, 6) Saana Lappalainen SeinäjSU 4.39,85, 7) Veera Mensonen MaanMa 4.41,93, 8) Maria Murtorinne-Taskinen KuopRei 4.42,58, 9) Edith Eikkinen KU-58 4.42,90, 10) Satu Rautiainen ÄänekU 4.43,06, 11) Nelli Viskari ValkKa 4.43,55, 12) Anne-Marika Partanen KuopRei 4.44,25, 13) Elma Hannikainen HKV 4.45,00, 14) Lotta Tarvainen JoensKa 4.45,85, 15) Katri Gauriloff KeskiUYU 4.47,11, 16) Oona-Mari Hakulinen JyväskKU 4.47,38, 17) Iida Haataja OulPy 4.49,56, 18) Enni Petrelius PohjKoi 4.50,09, 19) Emma Katajalaakso KannU 4.51,96, 20) Anni Suominen RaisKu 4.52,72, 21) Pinja Laasanen SiilPo 4.55,95, 22) Heta Mustonen KalajJu 5.03,09, 23) Andrea Lilja VasaIS 5.03,30, 24) Helmi Karkiainen KeurKi 5.06,32, 25) Enni Katajalaakso KannU 5.10,48, 26) Jenna Maukonen JyväskKU 5.12,20, 27) Venla Mäkäräinen KuopRei 5.13,08, Roosa Hämäläinen KälvTa DNS. Erä 1: 1) Ilona Mononen LahdA 4.31,26, 2) Mona Jäppinen HKV 4.33,17, 3) Alisa Virtanen JyväskKU 4.35,70, 4) Kaisa Honkaharju KälvTa 4.38,18, 5) Heini Ikonen JyväskKU 4.38,53, 6) Saana Lappalainen SeinäjSU 4.39,85, 7) Veera Mensonen MaanMa 4.41,93, 8) Maria Murtorinne-Taskinen KuopRei 4.42,58, 9) Satu Rautiainen ÄänekU 4.43,06, 10) Anne-Marika Partanen KuopRei 4.44,25, 11) Elma Hannikainen HKV 4.45,00, 12) Katri Gauriloff KeskiUYU 4.47,11, 13) Iida Haataja OulPy 4.49,56, 14) Emma Katajalaakso KannU 4.51,96, 15) Anni Suominen RaisKu 4.52,72, Roosa Hämäläinen KälvTa DNS, Erä 2: 1) Edith Eikkinen KU-58 4.42,90, 2) Nelli Viskari ValkKa 4.43,55, 3) Lotta Tarvainen JoensKa 4.45,85, 4) Oona-Mari Hakulinen JyväskKU 4.47,38, 5) Enni Petrelius PohjKoi 4.50,09, 6) Pinja Laasanen SiilPo 4.55,95, 7) Heta Mustonen KalajJu 5.03,09, 8) Andrea Lilja VasaIS 5.03,30, 9) Helmi Karkiainen KeurKi 5.06,32, 10) Enni Katajalaakso KannU 5.10,48, 11) Jenna Maukonen JyväskKU 5.12,20, 12) Venla Mäkäräinen KuopRei 5.13,08.

N Korkeus: : 1) Sini Lällä JyväskKU 184, 2) Tuuli Järvinen KeurKi 170, 

N Kolmiloikka: 1) Jessica Miettinen JoensKa 12,23, 2) Riikka Savolainen JyväskKU 11,71, 3) Saana Takala SeinäjSeudU 11,58, 4) Laura Koivisto JyväskKU 11,56, 5) Johanna Nieminen JyväskKU 11,19, 6) Piia Kalliomäki ÄänekU 10,80, 7) Helmiina Kynnäs SaarijPu 10,46, 8) Eevi Ylitalo JyväskKU 10,39, Roosa Mähönen JyväskKU NM. 

N Moukari: 1) Aada Koppeli JyväskKU 58,69, 2) Hannamari Kinnunen JyväskKU 54,36, 3) Emmi Mäkäläinen JyväskKU 42,24. 

N17 100 m: 1) Saana Takala SeinäjSeudU 13,06, 2) Maria Jääskä KaustPV 13,30, 3) Eveliina Lehtola OulPy 13,35, 4) Riikka Savolainen JyväskKU 13,43, 5) Piia Kalliomäki ÄänekU 13,51, 6) Tuuli Järvinen KeurKi 13,58, 7) Johanna Nieminen JyväskKU 13,64, 8) Nea Koppeli JyväskKU 13,68, 9) Netta Kallio PylkYrit 13,79, 10) Jenni Kiminkinen JyväskKU 13,98, 11) Eevi Ylitalo JyväskKU 14,06, 12) Saga Koppeli JyväskKU 14,09, 13) Varpu-Sofia Heinonen JyväskKU 14,29, 14) Nelli Pajula JyväskKU 14,42, Veera Paasovaara OulPy DNS. Erä 1 (-1,0): 1) Saana Takala SeinäjSeudU 13,06, 2) Maria Jääskä KaustPV 13,30, 3) Eveliina Lehtola OulPy 13,35, 4) Riikka Savolainen JyväskKU 13,43, 5) Piia Kalliomäki ÄänekU 13,51, 6) Tuuli Järvinen KeurKi 13,58, 7) Saga Koppeli JyväskKU 14,09, Veera Paasovaara OulPy DNS, Erä 2 (-0,2): 1) Johanna Nieminen JyväskKU 13,64, 2) Nea Koppeli JyväskKU 13,68, 3) Netta Kallio PylkYrit 13,79, 4) Jenni Kiminkinen JyväskKU 13,98, 5) Eevi Ylitalo JyväskKU 14,06, 6) Varpu-Sofia Heinonen JyväskKU 14,29, 7) Nelli Pajula JyväskKU 14,42.

N17 Keihäs: 1) Varpu-Sofia Heinonen JyväskKU 47,92, 2) Veera Sauna-Aho KuortKu 45,89, 3) Minttu Turunen KuopRei 45,79, 4) Helmiina Kynnäs SaarijPu 44,97, 5) Nelli Pajula JyväskKU 34,39, 6) Eveliina Lehtola OulPy 28,53.