Avoimet kansalliset ja
Saarijärven Pullistuksen 110 v. juhlakilpailut
XLVIII SISÄ-SUOMEN RASTIPÄIVÄT
Saarijärven Kulhassa 25.-26.7.2015



TULOKSET: 2. päivä
(laadittu 26.7.2015 klo 14.37)

H21A H21B H21C H35 H40 H45 H50 H55 H60 H65 H70 H75 H80 H18 H16 H14 H12 H12TR H10RR D21A D21C D35 D40 D45 D50 D55 D60 D65 D70 D18 D16 D14 D12 D12TR D10RR

H21A : 9,14 km

Lähti: 32, Keskeytti: 1, Hylätty: 2

SijaNroNimiSeuraTulosEro
1.20Jani LakanenKoovee53:03
2.21Lauri OikarinenPellon Ponsi56:59+3:56
3.6Jarno ParkkinenRajamäen Rykmentti57:22+4:19
4.4Aki SaariVaajakosken Terä59:14+6:11
5.22Lasse KauttoVaajakosken Terä59:35+6:32
6.31Sami-Petteri JuopperiPellon Ponsi1:00:17+7:14
7.13Anders BäckströmIF Femman1:01:38+8:35
8.40Andreas HallHiidenkiertäjät1:02:17+9:14
9.33Petteri HuikkoVaajakosken Terä1:02:25+9:22
10.32Pauli LeinonenSuunta Jyväskylä1:02:27+9:24
11.16Ilari SulkulaSuunta Jyväskylä1:02:35+9:32
12.26Marko TölliSuunta Jyväskylä1:03:10+10:07
13.43Tuomas HapolaRaja-Karjalan Suunnistajat1:03:46+10:43
14.25Heikki SilvastiJämsän Retki-Veikot1:03:58+10:55
15.5Lari-Antti RissanenSonkajärven Pahka1:06:00+12:57
16.14Aleksi SopoKuopion Suunnistajat1:06:13+13:10
17.37Matti AlonenSuunta Jyväskylä1:06:30+13:27
18.39Jarno Kallio-KönnöRasti-Kurikka1:06:31+13:28
19.34Roope KoskinenHiisirasti1:07:26+14:23
20.1Lauri PohjolaSuunta Jyväskylä1:07:56+14:53
21.18Teemu KatajistoSuunta Jyväskylä1:10:21+17:18
22.27Lauri LaasanenLaihian Luja1:12:48+19:45
23.35Roope SormunenRasti E41:17:56+24:53
24.3Jani SompiJämsän Retki-Veikot1:18:02+24:59
25.19Tuomo KiveläKangasala SK1:21:06+28:03
26.41Esa SaarijärviPellon Ponsi1:21:24+28:21
27.24Jaakko HyttinenRasti E41:29:10+36:07
28.42Timo MaukonenRasti E41:30:11+37:08
29.17Jani PekkolaRasti E41:49:03+56:00
30Jens JernOK RaseborgKesk.
36Christian HolmIF FemmanHyl.
10Matti KärkkäinenJämsän Retki-VeikotHyl.

H21B : 7,04 km

Lähti: 1, Keskeytti: 0, Hylätty: 1

SijaNroNimiSeuraTulosEro
44Mika KoskinenRasti E4Hyl.

H21C : 3,52 km

Lähti: 1, Keskeytti: 0, Hylätty: 0

SijaNroNimiSeuraTulosEro
1.46Tom LindénKuusankosken Urheiluseura55:44

H35 : 8,28 km

Lähti: 6, Keskeytti: 0, Hylätty: 0

SijaNroNimiSeuraTulosEro
1.49Marko KiveläVihtavuoren Pamaus1:03:40
2.52Sören JanssonIK Falken1:06:54+3:14
3.51Janne LiimatainenRasti E41:09:49+6:09
4.55Harri LamminsivuSuunta Jyväskylä1:32:16+28:36
5.56Timo PohjolainenSuonenjoen Vasama1:35:03+31:23
6.57Erkki SaarijärviSiilin Rasti1:50:13+46:33

H40 : 8,28 km

Lähti: 12, Keskeytti: 0, Hylätty: 0

SijaNroNimiSeuraTulosEro
1.66Mikko LepoSuunta Jyväskylä56:09
2.75Heikki KettunenVihtavuoren Pamaus56:53+44
3.61Juha PietiläinenRasti E459:45+3:36
4.68Kenneth GrankullIK Kronan1:03:50+7:41
5.63Tapani PartanenHyvinkään Rasti1:05:04+8:55
6.65Jari LiuhaVihtavuoren Pamaus1:05:11+9:02
7.74Mika NäpänkangasSuunta Jyväskylä1:10:53+14:44
8.77Juha EkolaAlahärmän Kisa1:16:13+20:04
9.76Atte KomonenSuunta Jyväskylä1:18:22+22:13
10.70Pyry RahkilaVaajakosken Terä1:24:31+28:22
11.60Mika SalonenKouvolan Suunnistajat1:28:05+31:56
12.67Juha ParviainenVihtavuoren Pamaus1:33:58+37:49

H45 : 7,04 km

Lähti: 15, Keskeytti: 0, Hylätty: 0

SijaNroNimiSeuraTulosEro
1.85Antti VirtanenHämeenlinnan Suunnistajat52:03
2.81Keijo SivillRasti E455:15+3:12
3.82Vesa PeltoniemiKaustisen Pohjan-Veikot56:38+4:35
4.86Dan KullmanVörå IF58:24+6:21
5.89Niklas BjörkqvistHämeenlinnan Suunnistajat58:44+6:41
6.92Thomas EkströmMS Parma59:26+7:23
7.88Marko LehtonenHankasalmen Hanka1:00:52+8:49
8.79Esa JärvenpääSuunta Jyväskylä1:01:51+9:48
9.87Marko KujanpääAlajärven Ankkurit1:16:08+24:05
10.98Aimo MyllymäkiKortesjärven Järvi-Veikot1:18:22+26:19
11.99Matti KankkunenSonkajärven Pahka1:24:25+32:22
12.80Petri HämynenÄänekosken Sarjakuvaseura1:25:06+33:03
13.97Jari HeiskanenSonkajärven Pahka1:25:50+33:47
14.94Eero ManerusPetäjäveden Petäjäiset1:33:35+41:32
15.96Tarmo HyttinenRasti E41:35:52+43:49

H50 : 6,26 km

Lähti: 15, Keskeytti: 1, Hylätty: 0

SijaNroNimiSeuraTulosEro
1.124Hannu HeiskanenSonkajärven Pahka51:19
2.120Juha KoskinenVaajakosken Terä52:23+1:04
3.121Juha LerssiKaustisen Pohjan-Veikot53:26+2:07
4.102Patric ÖstergårdOK Trian53:27+2:08
5.119Panu KärkkäinenJämsän Retki-Veikot54:14+2:55
6.113Petri AlvoittuVihtavuoren Pamaus55:59+4:40
7.115Heikki TonteriNavi58:26+7:07
8.107Juha LatvalaAlajärven Ankkurit58:41+7:22
9.103Seppo JylhäKälviän Tarmo59:31+8:12
10.112Petri HietalaLohtajan Veikot59:59+8:40
11.108Pekka KoponenLohimaan Rasti1:06:06+14:47
12.122Kari KurikkaojaJalasjärven Jalas1:11:31+20:12
13.117Urpo NiemeläSK Pohjantähti1:11:41+20:22
14.123Timo PeltonenSonkajärven Pahka1:16:07+24:48
101Pekka NoponenSuunta JyväskyläKesk.

H55 : 6,26 km

Lähti: 11, Keskeytti: 0, Hylätty: 0

SijaNroNimiSeuraTulosEro
1.137Aapo KässiUuraisten Urheilijat52:46
2.126Rolf HelanderOulaisten Huima57:19+4:33
3.130Seppo SärkkäVaajakosken Terä57:52+5:06
4.135Heikki PajuojaHelsingin Suunnistajat59:38+6:52
5.136Hannu TamminenSuunta Jurva1:01:41+8:55
6.129Erkki TamminenSuunta Jurva1:12:47+20:01
7.131Juha TurunenVihtavuoren Pamaus1:14:18+21:32
8.125Kauko JylhäKälviän Tarmo1:14:57+22:11
9.142Timo HämynenÄänekosken Sarjakuvaseura1:15:48+23:02
10.141Jukka VirnalaJalasjärven Jalas1:17:09+24:23
11.128Risto UuttuSuunta Jyväskylä1:21:10+28:24

H60 : 4,49 km

Lähti: 12, Keskeytti: 0, Hylätty: 0

SijaNroNimiSeuraTulosEro
1.153Esa LehtoHelsingin Suunnistajat40:53
2.157Vesa RajaniemiSuunta Jyväskylä46:41+5:48
3.147Seppo RantapuskaPetäjäveden Petäjäiset47:32+6:39
4.156Leo LiukkonenPieksämäen Veikot48:05+7:12
5.151Timo JänttiSuunta Jyväskylä50:36+9:43
6.158Sune LindIK Falken51:30+10:37
7.145Sakari NiskanenNavi52:26+11:33
8.148Pekka RaatikainenRasti E454:53+14:00
9.159Sakari TakalaAlajärven Ankkurit57:36+16:43
10.143Jorma MatilainenSuunta Jyväskylä58:20+17:27
11.144Juha KarhunenKuopion Suunnistajat1:06:57+26:04
12.152Jorma KarvonenTarpian Suunta1:15:42+34:49

H65 : 4,18 km

Lähti: 21, Keskeytti: 3, Hylätty: 1

SijaNroNimiSeuraTulosEro
1.188Jussi LavikainenKangasala SK42:21
2.166Kauko MiettinenSuonenjoen Vasama43:20+59
3.175Matti VirtanenVihtavuoren Pamaus45:31+3:10
4.177Vesa KätkäYkspihlajan Reima47:46+5:25
5.162Pekka OttelinJämsän Retki-Veikot48:23+6:02
6.160Seppo KorpinenRajamäen Rykmentti49:07+6:46
7.165Esko ÄikäsTikkakosken Suunnistajat49:37+7:16
8.172Kauko SalonenVihtavuoren Pamaus51:18+8:57
9.170Heimo JoensuuAlajärven Ankkurit52:30+10:09
10.182Pertti ImmanenOriveden Ponnistus53:53+11:32
11.169Risto PartanenHyvinkään Rasti54:26+12:05
12.184Jouko PakarinenRasti E455:33+13:12
13.187Reino MyllyharjuJämsän Retki-Veikot55:57+13:36
14.173Eero SompiJämsän Retki-Veikot58:09+15:48
15.164Timo TurpeinenVaajakosken Terä1:03:11+20:50
16.181Veikko KaarnijärviJämsän Retki-Veikot1:06:29+24:08
17.185Mikko LinnaSuunta Jyväskylä1:12:11+29:50
179Jorma HytönenRasti E4Kesk.
189Heikki KujanpääAlajärven AnkkuritKesk.
186Paavo RahkilaVaajakosken TeräKesk.
171Voitto JärvenpääRasti E4Hyl.

H70 : 3,52 km

Lähti: 13, Keskeytti: 0, Hylätty: 1

SijaNroNimiSeuraTulosEro
1.193Seppo RuuskanenKuopion Suunnistajat38:48
2.202Paavo PartanenHyvinkään Rasti39:23+35
3.200Pauli LahmaJämsän Retki-Veikot40:58+2:10
4.207Eino KarppinenSäyneisen Salpa43:03+4:15
5.198Jorma SaarimäkiVaasan Suunnistajat44:30+5:42
6.206Kalevi PuttonenItä-Päijänteen Rasti45:33+6:45
7.191Seppo TammelaTikkakosken Suunnistajat46:06+7:18
8.192Juhani SonkkiPaimion Rasti47:05+8:17
9.205Viljo KaivosaariRasti E450:54+12:06
10.201Vilho PollariRasti E458:55+20:07
11.203Toivo JokikuonaRasTiimi1:01:49+23:01
12.195Eero KärkkäinenEspoon Suunta1:11:51+33:03
196Pentti MaliLohimaan RastiHyl.

H75 : 2,83 km

Lähti: 5, Keskeytti: 0, Hylätty: 0

SijaNroNimiSeuraTulosEro
1.210Matti KeskinenTikkakosken Suunnistajat36:28
2.214Mauno NieminenViitasaaren Suunta37:17+49
3.209Erkki ManerusPetäjäveden Petäjäiset38:56+2:28
4.215Ilpo KinnunenRasti E445:53+9:25
5.219Toivo RyyppöRaja-Karjalan Suunnistajat49:28+13:00

H80 : 2,83 km

Lähti: 2, Keskeytti: 0, Hylätty: 0

SijaNroNimiSeuraTulosEro
1.222Kalle LeppänenRasti E457:58
2.220Väinö RahmRasti E41:04:22+6:24

H18 : 6,26 km

Lähti: 2, Keskeytti: 0, Hylätty: 0

SijaNroNimiSeuraTulosEro
1.224Paulus SulkulaSuunta Jyväskylä53:06
2.223Antti KivikkoHämeenlinnan Suunnistajat59:52+6:46

H16 : 4,49 km

Lähti: 10, Keskeytti: 4, Hylätty: 1

SijaNroNimiSeuraTulosEro
1.230Niklas EkströmMS Parma38:29
2.238Roni-Ville RissanenSonkajärven Pahka38:49+20
3.228Arttu LindqvistKouvolan Suunnistajat38:55+26
4.235Mikael LindénKouvolan Suunnistajat44:53+6:24
5.237Eetu SalonenKouvolan Suunnistajat50:11+11:42
232Tomi KyrönlahtiVihtavuoren PamausKesk.
227Markus MalmbergJämsän Retki-VeikotKesk.
225Lucas MylläriNärpes OKKesk.
236Antton SankeloLapuan VirkiäKesk.
229Lasse LaaksoSuunta JyväskyläHyl.

H14 : 2,61 km

Lähti: 12, Keskeytti: 0, Hylätty: 1

SijaNroNimiSeuraTulosEro
1.249Aarni RonkainenJämsän Retki-Veikot21:25
2.250Samuli PeltolaKeuruun Kisailijat22:26+1:01
3.252Tatu HeiskanenSonkajärven Pahka23:50+2:25
4.245Matti LaasanenLaihian Luja25:59+4:34
5.251Emil JanssonIK Falken26:58+5:33
6.246Lauri PartanenHyvinkään Rasti34:24+12:59
7.240Mitri LerssiKaustisen Pohjan-Veikot35:21+13:56
8.247Topi LaaksoSuunta Jyväskylä37:07+15:42
9.244Eemeli KiveläKangasala SK45:52+24:27
10.241Valtteri KiveläKangasala SK51:23+29:58
11.248Oskari LahtinenKeuruun Kisailijat1:04:32+43:07
239Hannes KullmanIK FalkenHyl.

H12 : 1,04 km

Lähti: 6, Keskeytti: 0, Hylätty: 0

SijaNroNimiSeuraTulosEro
1.259Sampo SankeloKortesjärven Järvi-Veikot9:43
2.255Elias RonkainenJämsän Retki-Veikot12:43+3:00
3.258Olavi LahtinenKeuruun Kisailijat17:39+7:56
4.256Verneri SankeloKortesjärven Järvi-Veikot24:29+14:46
5.253Tatu KyrönlahtiVihtavuoren Pamaus26:12+16:29
6.260Juuso EkolaAlahärmän Kisa26:34+16:51

H12TR : 1,04 km

Lähti: 5, Keskeytti: 0, Hylätty: 2

SijaNroNimiSeuraTulosEro
1.261Topi LindqvistKouvolan Suunnistajat10:53
2.265Tuomas PeltolaKeuruun Kisailijat11:10+17
3.262Roni SiistonenSaarijärven Pullistus19:32+8:39
263Otto LiuhaVihtavuoren PamausHyl.
266Jesse PurimoOriveden PonnistusHyl.

H10RR : 1,70 km

Lähti: 14, Keskeytti: 0, Hylätty: 0

SijaNroNimiSeuraTulosEro
1.280Aapo VirkajärviJämsän Retki-Veikot7:07
2.268Tommi SivillSuunta Jyväskylä9:00+1:53
3.279Konsta PeltolaKeuruun Kisailijat9:05+1:58
4.277Ville IsokangasAlajärven Ankkurit9:34+2:27
5.270Johannes LahtinenKeuruun Kisailijat9:57+2:50
6.272Lauri LakanenKoovee10:31+3:24
7.281Matias LiuhaVihtavuoren Pamaus11:20+4:13
8.269Lukas JanssonIK Falken11:22+4:15
9.274Miiko TuomalaSuunta Jyväskylä12:36+5:29
10.278Miika KurhinenSuunta Jyväskylä13:42+6:35
10.267Niilo IsokangasAlajärven Ankkurit13:42+6:35
12.284Aaro PurimoOriveden Ponnistus13:55+6:48
13.283Elias LahtinenKeuruun Kisailijat27:02+19:55
14.275Juho TonteriNavi49:33+42:26

D21A : 6,45 km

Lähti: 8, Keskeytti: 0, Hylätty: 0

SijaNroNimiSeuraTulosEro
1.308Tuulia VibergMS Parma49:24
2.310Miia NiittynenKoovee52:18+2:54
3.301Satu HeittolaRasti-Kurikka54:59+5:35
4.307Minna RyyppöHelsingin Suunnistajat1:03:53+14:29
5.303Anni KarhunenHelsingin Suunnistajat1:14:45+25:21
6.304Lotta TuominenRasti-Jussit1:16:43+27:19
7.314Terhi HeiskanenSonkajärven Pahka1:26:23+36:59
8.313Eeva RautanenTuupovaaran Sepot1:30:02+40:38

D21C : 2,83 km

Lähti: 2, Keskeytti: 0, Hylätty: 0

SijaNroNimiSeuraTulosEro
1.315Ida FurunäsIF Femman41:11
2.316Katri Kastikainen-KiveläVihtavuoren Pamaus44:01+2:50

D35 : 6,18 km

Lähti: 2, Keskeytti: 0, Hylätty: 0

SijaNroNimiSeuraTulosEro
1.318Reetta LakanenKoovee1:02:37
2.319Mari SivillRasti E41:40:28+37:51

D40 : 4,49 km

Lähti: 2, Keskeytti: 0, Hylätty: 0

SijaNroNimiSeuraTulosEro
1.322Saana SivillSuunta Jyväskylä44:35
2.320Jaana GrankullIK Kronan56:26+11:51

D45 : 4,18 km

Lähti: 5, Keskeytti: 0, Hylätty: 0

SijaNroNimiSeuraTulosEro
1.328Tarja LepoSuunta Jyväskylä51:27
2.325Anne PeltoniemiKaustisen Pohjan-Veikot53:48+2:21
3.327Sari TupitsaRasti E41:01:06+9:39
4.329Tarja TervonenItä-Päijänteen Rasti1:01:20+9:53
5.324Pigga PakkalaSuunta Jyväskylä1:20:18+28:51

D50 : 4,18 km

Lähti: 4, Keskeytti: 1, Hylätty: 0

SijaNroNimiSeuraTulosEro
1.333Tarja KärkkäinenJämsän Retki-Veikot54:18
2.334Heljä PeltonenKouvolan Suunnistajat58:44+4:26
3.330Britt-Marie MylläriNärpes OK59:59+5:41
335Marja KankaanrantaRasti E4Kesk.

D55 : 3,52 km

Lähti: 1, Keskeytti: 0, Hylätty: 0

SijaNroNimiSeuraTulosEro
1.341Kirsti MäntyläRastiketut58:20

D60 : 3,52 km

Lähti: 1, Keskeytti: 0, Hylätty: 0

SijaNroNimiSeuraTulosEro
1.343Pirjo LavikainenKangasala SK53:05

D65 : 2,83 km

Lähti: 2, Keskeytti: 1, Hylätty: 0

SijaNroNimiSeuraTulosEro
1.345Anna-Maija HautamäkiRastiketut59:44
344Annikka TaittoSK VuoksiKesk.

D70 : 2,83 km

Lähti: 2, Keskeytti: 0, Hylätty: 0

SijaNroNimiSeuraTulosEro
1.346Tuulikki LiuhaSuunta Jyväskylä1:11:58
2.347Helena MäkinenIlomantsin Urheilijat1:20:16+8:18

D18 : 4,49 km

Lähti: 1, Keskeytti: 0, Hylätty: 0

SijaNroNimiSeuraTulosEro
1.351Annika SopoKuopion Suunnistajat50:44

D16 : 4,18 km

Lähti: 5, Keskeytti: 0, Hylätty: 0

SijaNroNimiSeuraTulosEro
1.353Heta VirtanenHämeenlinnan Suunnistajat42:13
2.355Jenna HietalaKokkolan Suunnistajat50:48+8:35
3.357Evita SulkulaSuunta Jyväskylä55:08+12:55
4.356Jenni KivikkoHämeenlinnan Suunnistajat1:10:08+27:55
5.352Maija LaasanenLaihian Luja1:11:09+28:56

D14 : 2,61 km

Lähti: 9, Keskeytti: 0, Hylätty: 0

SijaNroNimiSeuraTulosEro
1.361Elsa NäpänkangasSuunta Jyväskylä26:00
2.365Miina-Maria TuomalaSuunta Jyväskylä28:21+2:21
3.358Ilona TikkakoskiTampereen Pyrintö29:43+3:43
4.362Elena KonstariJämsän Retki-Veikot29:54+3:54
5.366Iida OikarainenLaihian Luja30:55+4:55
6.359Ella KokkinenJämsän Retki-Veikot31:43+5:43
7.368Maarit MyllymäkiKortesjärven Järvi-Veikot32:12+6:12
8.367Siiri KeurulainenRasti E440:31+14:31
9.360Ellanoora LehtonenSaarijärven Pullistus55:53+29:53

D12 : 1,04 km

Lähti: 5, Keskeytti: 0, Hylätty: 0

SijaNroNimiSeuraTulosEro
1.374Lotte-Line EkströmMS Parma11:30
2.371Mia JanssonIK Falken12:10+40
3.369Iina KoskelaHalsuan Toivo14:04+2:34
4.372Siiri OikarainenLaihian Luja15:14+3:44
5.370Noora NieminenSuunta Jyväskylä17:35+6:05

D12TR : 1,04 km

Lähti: 1, Keskeytti: 1, Hylätty: 0

SijaNroNimiSeuraTulosEro
376Aino MoisioSaarijärven PullistusKesk.

D10RR : 1,70 km

Lähti: 8, Keskeytti: 0, Hylätty: 0

SijaNroNimiSeuraTulosEro
1.386Amalia LindenKouvolan Suunnistajat7:24
2.388Heta VirkajärviJämsän Retki-Veikot8:03+39
3.378Elisa LaaksoSuunta Jyväskylä8:10+46
4.381Thea KullmanIK Falken10:53+3:29
5.379Tilda PimiäSaarijärven Pullistus12:00+4:36
6.387Helmi KeurulainenRasti E412:22+4:58
7.383Henna HeinänenSaarijärven Pullistus13:54+6:30
8.380Selma LindénKouvolan Suunnistajat14:04+6:40