2014

Hiihtäjiämme on valittu valmennusryhmiin,

K-S:n kultasomparyhmään Pirita Pirhonen

Habitaryhmään Topi Vertanen

Vuokatti haastaja ryhmään Olli Vertanen

B-maajoukkueseen Sami Lähdemäki

 

Onnea valituille.

 


 

SM-Hiihdot Vaajakoskella 21-23.3

M10 Vapaalla Hiihtäjämme Sami Lähdemäki oli 26, Jari Kuhno 63 ja Olli Vertanen 121

Viestissä seuran joukkue Olli Vertanen,Sakari Harju,Sami Lähdemäki,Jari Kuhno hiihtivät nousujohteisesti, ollen lopulta hienosti 19.


 

Nuorten Hopeasompa kisat hiihdettiin vaikeissa,lähes lumettomissa olosuhteissa 15.3 Kalajoella.

Seuramme nuoret kisailivat pirteästi, hakivat innostusta ensi vuoteen.                                                               Perinteisen tyylin kisassa N13v Katri Katajamäki  oli 99, N14v Pirita Pirhonen 52, M16v Topi Vertanen 17.


 

Sami Ristijärvellä

Nuorten SM-hiihdoissa viikonloppuna 8.-9.3.2014 Sami hiihti SM-hopeaa lauantaina M23 10km perinteisellä ja oli hienosti viides sunnuntaina 15km vapaalla. Olli hiihti lauantaina M20 10km perinteisellä sijalle 13 ja sunnuntaina 15km vapaalla sijalle 11.

 

Tulokset>>

 

 

 

 


 

Poikien 12v. 3x2km joukkue Viljami, Eemeli ja Juho hienosti neljänsiä
Tyttöjen 14v. 3x2km joukkue Ellanoora, Pirita ja Katri mahtavasti kolmansia
Tyttöjen 12v. 3x2km joukkue Kati, Sonja ja Hanna upeasti kolmansia

Piirinmestaruusviesteissä seuran nuoret näyttivät voimansa ja rynnistivät hyville sijoille.

 

N12 ja N14 tytöt saivat molemmat pronssimitalit. Ja poikien M12 joukkue hiihti upeasti neljänneksi.

 

Onnittelut kaikille hienoista suorituksista!! :)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

PM-viestit Saarijärvellä tiistaina 4.3. tulokset>>

 

Veteraanien Sm-hiihdoissa, Aavasaksalla pirteät veteraanimme jaksavat hiihtää hienosti .                                                                                                                                                   

   M45v Jari Kuhno, lauantaina 10km perinteisellä Hopeaa.

   N45v Anne Hyytiäinen, lauantaina 5km perinteisellä,sunnuntaina 10km vapaalla Hopeaa

   Onnea mitalisteille!

 


 

Vauhdikas mitalisti

Piirinmestaruushiihdot hiihdettiin Äänekoskella lauantaina 22.2.

 

Piirinmestaruuden saavuttivat:

Pirita Pirhonen N14

Olli Vertanen M20

Anne Hyytiäinen N35

Jari Kuhno M45

 

Mitaleille pääsivät myös:

Sami Lähdemäki M, 3.

Topi Vertanen M16, 2.

 

Myös Sonja ja Katri Katajamäki hiihtivät omissa sarjoissaan pistesijoille.

 

 

 


 

PM-hiihdot Äänekoski 22.2. tulokset >>


 

Kansalliset Huiman hiihdot 9.2.2014 (Saarijärvellä) tulokset>>


 

Nuorten SM-hiihdoissa Lahdessa pojat hiihtivät hienosti. Sami oli alle 23-vuotiaiden sarjassa 30km viides ja Olli 20-vuotiaiden 30km:llä kymmenes. Vaikka matkana oli 30 kilometriä raskaassa maastossa perinteisellä, niin pojat jaksoivat hiihtää hyvän nousujohteisen hiihdon ja tulivat maaliin hyvissä voimissa.


 

Nuorten SM-hiihdot Lahdessa 15.-16.2. tulokset>>


 

Vantaan SM 17.-19.1. tulokset>>


 

Keuruun Suomen Cup 11.-12.1. tulokset>>


 

(Nro 026) Kansalliset
SAARIJÄRVEN HIIHDOT (V)
Kusiaismäen hiihtokeskuksessa
su 26.1.2014 klo 11.00


 

TULOKSET
(laadittu 26.1.2014 klo 15.02)

Pojat 10 vuotta 1,0 km V

 (Lähti: 6, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)

  1.     9   Elias Ronkainen                 Jämsänkosken Ilves                   4:47,1        +0,0
  2.     7   Vilho Stenman                   Uuraisten Urheilijat                 5:05,8       +18,7
  3.     8   Tatu Syrjä                      Kinnulan Kinuski Team                5:18,1       +31,0
  4.     6   Juho Virkajärvi                 Jämsänkosken Ilves                   5:21,9       +34,8
  5.     5   Tuomas Peltola                  Keuruun Kisailijat                   5:22,2       +35,1
  6.     4   Konsta Peltola                  Keuruun Kisailijat                   6:14,7     +1:27,6

Tytöt 10 vuotta 1,0 km V

 (Lähti: 7, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)

  1.    15   Minttu Turunen                  Puijon Hiihtoseura                   4:34,1
  2.    18   Tiisa Paukku                    Pihtiputaan Tuisku                   4:40,6        +6,5
  3.    19   Melia Palsinajärvi              Kaipolan Vire                        4:45,4       +11,3
  4.    16   Lotta Salonen                   Kaipolan Vire                        4:48,1       +14,0
  5.    14   Heta Virkajärvi                 Kaipolan Vire                        4:57,4       +23,3
  6.    17   Anniina Ström                   Laukaan Urheilijat                   5:00,2       +26,1
  7.    13   Kerttu Saksala                  Uuraisten Urheilijat                 6:35,4     +2:01,3

Pojat 12 vuotta 2,0 km V

 (Lähti: 7, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)

  1.    30   Markus Saaranen                 Viitasaaren Viesti                   7:16,9        +0,0
  2.    25   Antti Rolig                     Huhtasuon Hiihto 2000                7:28,2       +11,3
  3.    29   Miska Aho                       Huhtasuon Hiihto 2000                7:39,8       +22,9
  4.    26   Aarni Ronkainen                 Jämsänkosken Ilves                   8:02,7       +45,8
  5.    27   Santeri Kirjavainen             Jyväskylän Hiihtoseura               8:05,3       +48,4
  6.    28   Aaro Laitinen                   Äänekosken Huima                     8:39,4     +1:22,5
  7.    31   Juho Kuhno                      Saarijärven Pullistus                8:42,9     +1:26,0

Tytöt 12 vuotta 2,0 km V

 (Lähti: 10, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)

  1.    36   Sara Leppäsalmi                 Multian Jyske                        7:19,7        +0,0
  2.    43   Emmi Lahtela                    Kaipolan Vire                        7:35,4       +15,7
  3.    44   Siiri Rasimus                   Huhtasuon Hiihto 2000                7:43,2       +23,5
  4.    40   Peppi Salonen                   Kaipolan Vire                        8:05,7       +46,0
  5.    45   Iiris Helander                  Keuruun Kisailijat                   8:10,2       +50,5
  6.    42   Lotta Sinisalo                  Ruoveden Pirkat                      8:16,1       +56,4
  7.    39   Henriikka Haapala               Joutsan Pommi                        8:21,5     +1:01,8
  8.    38   Viivi Syrjä                     Kinnulan Kinuski Team                8:57,5     +1:37,8
  9.    41   Sonja Katajamäki                Saarijärven Pullistus                9:03,9     +1:44,2
 10.    37   Jenna Maukonen                  Äänekosken Huima                     9:39,0     +2:19,3

Tytöt 14 vuotta 2,0 km V

 (Lähti: 12, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)

  1.    64   Riina Hakala                    Kuoreveden Kärki                     6:54,7        +0,0
  2.    59   Petra Turunen                   Puijon Hiihtoseura                   7:23,7       +29,0
  3.    52   Anniina Haapala                 Joutsan Pommi                        7:34,1       +39,4
  4.    55   Pirita Pirhonen                 Saarijärven Pullistus                7:35,2       +40,5
  5.    50   Jennika Teiskonen               Huhtasuon Hiihto 2000                7:35,7       +41,0
  6.    54   Marika Aho                      Huhtasuon Hiihto 2000                7:43,9       +49,2
  7.    53   Ella Kokkinen                   Kaipolan Vire                        7:57,7     +1:03,0
  8.    51   Peppiina Holm                   Viitasaaren Viesti                   7:59,4     +1:04,7
  9.    61   Aino Veijalainen                Huhtasuon Hiihto 2000                8:00,8     +1:06,1
 10.    58   Nea Inola                       Laukaan Urheilijat                   8:00,9     +1:06,2
 11.    56   Ronja Väisänen                  Uuraisten Urheilijat                 8:11,0     +1:16,3
 12.    63   Katri Katajamäki                Saarijärven Pullistus                8:40,4     +1:45,7

Pojat 14 vuotta 4,6 km V

 (Lähti: 11, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)

  1.    69   Jussi Jussila                   Honkajoen Seudun Urheilijat         13:22,3        +0,0
  2.    73   Joonas Leppä                    Kuoreveden Kärki                    13:46,1       +23,8
  3.    76   Eemil Helander                  Keuruun Kisailijat                  14:01,6       +39,3
  4.    70   Tomi Kyrönlahti                 Laukaan Urheilijat                  14:27,8     +1:05,5
  5.    78   Arttu Kaario                    Huhtasuon Hiihto 2000               14:29,0     +1:06,7
  6.    72   Tuomas Seppänen                 Huhtasuon Hiihto 2000               14:35,3     +1:13,0
  7.    75   Patrik Siekkinen                Huhtasuon Hiihto 2000               14:46,8     +1:24,5
  8.    71   Samuli Peltola                  Keuruun Kisailijat                  15:11,8     +1:49,5
  9.    80   Jani Autio                      Kannonkosken Kiho                   15:35,6     +2:13,3
 10.    74   Heikki Marin                    Pihtiputaan Tuisku                  15:44,9     +2:22,6
 11.    79   Anton Kyrönlahti                Kangasniemen Kalske                 16:19,8     +2:57,5

Miehet 60 vuotta 4,6 km V

 (Lähti: 4, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)

  1.    90   Leino Nisula                    Virtain Urheilijat                  14:09,3        +0,0
  2.    87   Seppo Laaksonen                 Virtain Urheilijat                  14:29,5       +20,2
  3.    89   Kauko Paananen                  Viitasaaren Viesti                  14:40,7       +31,4
  4.    88   Martti Tenhunen                 Kiuruveden Urheilijat               14:48,4       +39,1

Naiset 35 vuotta 4,6 km V

 (Lähti: 1, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)

  1.    95   Anne Hyytiäinen                 Saarijärven Pullistus               15:42,5        +0,0

Naiset 45 vuotta 4,6 km V

 (Lähti: 2, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)

  1.    98   Tuula Rasimus                   Huhtasuon Hiihto 2000               15:20,5        +0,0
  2.    99   Eila Jussila                    Huhtasuon Hiihto 2000               15:54,9       +34,4

Tytöt 16 vuotta 4,6 km V

 (Lähti: 6, Keskeytti: 1, Hylätty: 0)

  1.   108   Tanja Heinjoki                  Kaipolan Vire                       15:14,5
  2.   109   Satu Kauppinen                  Huhtasuon Hiihto 2000               15:28,8       +14,3
  3.   105   Tessa Kuorelahti                Äänekosken Huima                    15:50,9       +36,4
  4.   106   Riina Kankaanperä               Huhtasuon Hiihto 2000               15:56,2       +41,7
  5.   107   Erika Haapala                   Joutsan Pommi                       17:33,9     +2:19,4
       104   Emma Hirvonen                   Huhtasuon Hiihto 2000                 Kesk.

Naiset 18 vuotta 4,6 km V

 (Lähti: 5, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)

  1.   117   Titta Kuorelahti                Äänekosken Huima                    13:39,8        +0,0
  2.   118   Tiia Niemelä                    Keuruun Kisailijat                  14:41,6     +1:01,8
  3.   115   Oona Eerola                     Järviseudun Hiihtoseura             15:00,3     +1:20,5
  4.   116   Niina Kauppinen                 Huhtasuon Hiihto 2000               15:44,1     +2:04,3
  5.   114   Riikka Strömberg                Keuruun Kisailijat                  18:09,7     +4:29,9

Naiset 20 vuotta 4,6 km V

 (Lähti: 1, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)

  1.   123   Jenni Hildén                    Huhtasuon Hiihto 2000               14:47,6        +0,0

Naiset 4,6 km V

 (Lähti: 5, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)

  1.   129   Johanna Heinänen                Kuoreveden Kärki                    13:29,4        +0,0
  2.   130   Kristen Monahan                 Huhtasuon Hiihto 2000               13:45,5       +16,1
  3.   131   Eeva Joronen                    Savonlinnan Hiihtoseura             14:17,2       +47,8
  4.   132   Christina Mishica               Huhtasuon Hiihto 2000               14:32,9     +1:03,5
  5.   128   Irina Nousiainen                Keuruun Kisailijat                  15:12,4     +1:43,0

Pojat 16 vuotta 6,9 km V

 (Lähti: 8, Keskeytti: 1, Hylätty: 0)

  1.   144   Verneri Poikonen                Äänekosken Huima                    18:39,6        +0,0
  2.   139   Oskari Raussi                   Kuoreveden Kärki                    18:46,4        +6,8
  3.   142   Miika Lehtinen                  Jämsänkosken Ilves                  20:47,3     +2:07,7
  4.   143   Inkki Inola                     Laukaan Urheilijat                  21:39,9     +3:00,3
  5.   140   Tuomas Tuikka                   Viitasaaren Viesti                  22:18,3     +3:38,7
  6.   137   Markus Malmberg                 Jämsänkosken Ilves                  22:53,3     +4:13,7
  7.   141   Tuukka Kallioniemi              Äänekosken Huima                    26:31,8     +7:52,2
       138   Topi Vertanen                   Saarijärven Pullistus                 Kesk.

Miehet 45 vuotta 6,9 km V

 (Lähti: 1, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)

  1.   149   Markku Mäkelä                   Virtain Urheilijat                  18:53,5        +0,0

Miehet 50 vuotta 6,9 km V

 (Lähti: 3, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)

  1.   156   Jouko Vaali                     Virtain Urheilijat                  18:31,6        +0,0
  2.   155   Arto Nissinen                   Keuruun Kisailijat                  18:43,0       +11,4
  3.   154   Harri Tarvainen                 Virtain Urheilijat                  22:58,5     +4:26,9

Miehet 18 vuotta 9,2 km V

 (Lähti: 3, Keskeytti: 1, Hylätty: 0)

  1.   163   Santeri Schildt                 Huhtasuon Hiihto 2000               27:00,0
  2.   162   Tuomas Mattola                  Pihtiputaan Tuisku                  29:25,9     +2:25,9
       161   Ilkka Sysimäki                  Huhtasuon Hiihto 2000                 Kesk.

Miehet 9,2 km V

 (Lähti: 10, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)

  1.   181   Sami Lähdemäki                  Saarijärven Pullistus               22:33,7        +0,0
  2.   172   Ville Tuukkanen                 Huhtasuon Hiihto 2000               22:51,0       +17,3
  3.   179   Eerik Puranen                   Kivijärven Kivekkäät                23:32,1       +58,4
  4.   178   Olli Vertanen                   Saarijärven Pullistus               23:50,6     +1:16,9
  5.   173   Markus Järvenpää                Pyhäjärven Pohti                    24:07,5     +1:33,8
  6.   176   Joni Seppä                      Keuruun Kisailijat                  24:20,4     +1:46,7
  7.   177   Harri Kallioniemi               Äänekosken Huima                    24:53,1     +2:19,4
  8.   175   Jussi Tuukkanen                 Huhtasuon Hiihto 2000               26:28,4     +3:54,7
  9.   174   Olli Tyrväinen                  Pargas IF                           27:13,0     +4:39,3
 10.   180   Markus Mattola                  Pihtiputaan Tuisku                  27:28,6     +4:54,9

Miehet 35 vuotta 9,2 km V

 (Lähti: 4, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)

  1.   188   Jari Kuhno                      Saarijärven Pullistus               23:54,2        +0,0
  2.   187   Miikka Raivio                   Virtain Urheilijat                  25:47,8     +1:53,6
  3.   186   Keijo Sivill                    Uuraisten Urheilijat                27:23,5     +3:29,3
  4.   185   Tero Viik                       Äänekosken Huima                    28:06,5     +4:12,3