Lumperon hölkkä

Arvi Pakkala, Lauri Pasanen ja Lauri Mäki v. 2010.

 

Lumperon hölkkä

järjestettiin ensimmäisen kerran vuonna 1985. Kilpailukeskus oli aluksi nykyisin jo puretussa Kisasuojassa, mutta vuodesta 2005 lähtien se on sijainnut Saarijärven keskusurheilukentällä.

 

Lumperon hölkkä järjestettiin kesäisissä mutta jonkin verran tuulisissa olosuhteissa sunnuntaina, 16.8.2020. Osanottajia oli mukana normaali määrä eli hieman yli 20. Tulokset:

Miesten kilpasarja, 13.1 km: 1) Tuomas Lunttila Saarijärven Pullistus 50.25  2) Harri Lamminsivu Jyväskylä 53.35  3) Tuomo Saloranta Hippoksen Maratonkerho 54.22  4) Pertti Pollari Jyväskylä 58.42  5) Arttu Harju Saarijärven Pullistus 1.05.15  6) Marko Hyytiäinen Saarijärvi 1.16.18

M50, 13.1 km: 1) Matti Lehtonen Vaajakosken Kuohu 50.56  2) Tarmo Hyttinen Koiviston Kipinä 54.02

M60, 13.1 km: 1) Ossi Manninen Mäntylahden Veto 58.52  2) Eero Keskinen Vaajakosken Kuohu 1.16.30

Naisten kilpasarja, 9 km: 1) Sirpa Paloniemi Kyyjärven Kyky 56.57

N50, 13.1 km: 1) Anne Lyytinen Jyväskylän Kenttäurheilijat 1.05.27  2) Tarja Lyytinen Jyväskylän Kenttäurheilijat 1.16.30

Hölkkäsarja, 9 km: 1) Arja Lehtonen Kintaus 51.36

Kuntosarja, 4.4 km: 1) Harri Kujanpää Suolahden Urho 22.11  2) Jorma Mutanen Äänekosken Urheilijat 24.01  3) Lars Sandström Kruunupyy 24.40  4) Markku Karhu Suolahden Urho 25.16  5) Satu Honkonen Karstulan Kiva 25.46

Patikkasarja, 4.4 km: 1) Leila Walamies Saarijärvi 46.23  2) Jorma Vesimäki Häjyt 46.24  3) Raili Vesimäki Häjyt 46.25

 

Lumperon hölkkä järjestettiin sunnuntaina, 18.8.2019 erinomaisissa olosuhteissa.

Tulokset:

Miesten yleinen sarja 13,1 km: 1) Tuomas Lunttila Saarijärven Pullistus 49.37  2) Tuomo Saloranta Hippoksen Maratonkerho 56.42  3) Petri Moilanen Ähtärin Valpas 1.00.49  4) Pertti Pollari Jyväskylä 1.00.58  5) Otto Kokkila Petäjävesi 1.09.08 

M50 13,1 km: 1) Matti Lehtonen Vaajakosken Kuohu 51.27  2) Jarkko Päkkilä Pyhäjärven Pohti 59.09  3) Markku Lehtelä Hippoksen Maratonkerho 1.11.13

M60 13,1 km: 1) Ismo Paukku Vihtavuoren Pamaus 57.44  2) Ossi Manninen Mäntylahden Veto 1.01.33  3) Eero Keskinen Vaajakosken Kuohu 1.06.46

Hölkkäsarja 13,1 km: 1) Jussi Mäkelä Saarijärven Pullistus 1.17.50

Naisten yleinen sarja 13,1 km: 1) Susanne Roos, Hippoksen Maratonkerho/Raippa Team 1.04.07  2) Aino Mäkelä Saarijärven Pullistus 1.17.49

Kuntosarja 4,4 km: 1) Arja Lehtonen Kintaus 21.30  2) Markku Karhu Suolahden Urho 22.30  3) Satu Honkonen Karstulan Kiva 25.15  4) Markku Hamunen TUPALK 35.03

Patikkasarja 4,4 km: 1) Jorma Vesimäki Häjyt 45.19  2) Leila Walamies Saarijärvi 48.29  3) Raili Vesimäki Häjyt 52.27