Vuodenvaihteen hölkkä

Vuodenvaihteen hölkkä järjestettiin ensimmäisen kerran vuonna 1997. Koska pakkasraja on -25 astetta, hölkkä on sen jälkeen jäänyt kaksi kertaa pitämättä. Vuodesta 2012 lähtien kilpailukeskus ja huoltotilat ovat sijainneet Saarijärven Monitoimitalossa.

 

Vuodenvaihteen hölkkä 31.12.2021

Vallitsevasta tautitilanteesta huolimatta Saarijärven uuden vuoden aaton hölkkä onnistuttiin järjestämään miltei normaalilla tavalla ja myös aika tavanomaisessa noin viiden miinusasteen pakkassäässä. Tulokset:

Miesten yleinen sarja, 8 km: 1) Anssi Mustonen Koiviston Kipinä 28.46 2) Tuomas Lunttila Saarijärven Pullistus 29.20 3) Henry Varis Kortesuon Suunnistajat 31.29 4) Harri Lamminsivu Hippoksen Maratonkerho 31.55 5) Ari Varis Rasti E4 37.51 6) Marko Hyytiäinen Saarijärvi 44.02

M50, 8 km: 1) Timo Kolkkava Vaajakosken Kuohu 34.51

M60, 4 km: 1) Seppo Veid Vaajakosken Kuohu 18.16 2) Tarmo Kinnunen Suolahden Urho 21.26 3) Risto Säntti Still Running Team (Espoo) 22.15

Naisten yleinen sarja, 4 km: 1) Katja Mustonen Koiviston Kipinä 15.51 2) Minna Truhponen Saarijärven Pullistus 16.55 3) Sanni Oikari Saarijärvi 19.44 4) Nina Pimiä Saarijärven Pullistus 26.14

N50, 4 km: 1) Eija Laukka Saarijärven Pullistus 23.32 

Hölkkäsarja, 4 km: 1) Sami Länsimaa Stamina Triathlon Club 16.39 2) Aapo Pimiä Saarijärven Pullistus 19.50 3) Johan Oikari Saarijärvi 20.14 4) Markku Karhu Suolahden Urho 22.02 5) Jorma Mutanen Äänekoski 23.44.

Osanottajien kokonaismäärä 20 oli sekin normaalia luokkaa.

Hölkän yhteydessä jaettiin myös SaPu:n vuoden kuntoilijan palkinto, jonka sai tällä kertaa paitsi kuntoilijana niin myös kasvattajana ja valmentajana ansioitunut Juhani Pimiä.

 

Hölkän 31.12.2019 tulokset

Perinteinen Vuodenvaihteen hölkkä kisailtiin 31.12.2019 pienessä pakkasessa mutta valitettavan liukkaissa olosuhteissa. Tulokset muodostuivat seuraavanlaisiksi:

Miesten kilpasarja, 8 km: 1) Tuomas Lunttila, Saarijärven Pullistus 30.42  2) Henry Varis, Jämsän Retki-Veikot 31.07  3) Ari Varis, Rasti E4 34.41

M50, 8 km:  1) Tarmo Hyttinen, Koiviston Kipinä 32.56  2) Jorma Hirvensalo, Saarijärven Pullistus 37.28

Naisten yleinen sarja, 4 km:  1) Ansa Pilvesvuori-Jauhiainen, Saarijärven Pullistus 20.17

N50, 4 km: 1) Eija Laukka, Saarijärven Pullistus 22.06

M60, 4 km: 1) Tarmo Kinnunen, Suolahden Urho 19.47  2) Raimo Kekälinen, Multian Jyske 26.15  3) Heikki Mäkinen, Saarijärven Pullistus 29.36

Hölkkäsarja, 4 km: 1) Seppo Veid, Vaajakosken Kuohu 17.21  2) Pauli Sekki, Helsingin Kisa-Veikot 17.43  3) Saku Salmi, Espoo 20.20  4) Markku Karhu, Suolahden Urho 20.58  5) Åke Pimiä, Saarijärven Pullistus 28.12