Ampumahiihdon veteraanien SM kisat pidettiin 20.-22.2. -2026 Imatralla.

26.2.2026

SM viestit kisailtiin perjantai-iltana 10 asteen pakkasessa. Saarijärven Pullistuksella oli joukkue M 200 sarjassa jonka Saarijärven miehet voittivat ennen Halikon Hakoniskoja ja Kontiolahden Urheilijoita. Joukkuessa hiihtivät Esa Pienkellomäki, Ilpo Toikkanen ja Ari Toikkanen.  Viestin loppuratkaisu meni tiukalle sillä Saarijärven miehet olivat  maalissa 5 sekuntia nopeampia kuin Halikkoilaiset.  Reseerviläisurheiluliiton kisan viestimestaruuden voittivat Esa ja Ilpo sarjassa 120 v.

Lauantaina oli vuorossa pikamatkat M 60 sarjassa Pienkellomäki oli 9.   (Res. sarjassa 2.)  M 65 sarjassa Ilpo Toikkanen 4.  (Res. sarjan 2.)  ja Ari Toikkanen saman sarjan 5. (Res. 3.).  Lauantaina oli myös Reserviläisurheiluliiton pistooliampumahiihdot jossa Toikkasen veljekset henkilökohtaisilla matkoilla olivat sijoilla; Ilpo 1 ja Ari 3 sekä voittivat viestimestaruuden.

Sunnuntaina normaalimatkan kisassa Esa oli 7.  M  ja Ari Toikkanen otti pronssin M 65 sarjassa Ilpo Toikkasen ollessa kuudes.